Pazartesi - Cumartesi 08:00 - 19:00

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite (DEHB), çocukluk çağında normalden farklı aşırı hareketliliği olma durumuna verilen isimdir. Farklı bir deyimle çocuğun DEHB nedeniyle kendini uzun süre kontrol edemediği bir psikolojik rahatsızlık olarak karşınıza çıkar. DEHB’nin etkilediği çocuklar sosyal ilişkilerini düzenlemek de zorlanırken aynı zamanda dikkatini toplayamaz ve bir yerde sabit bir şekilde uzun süre kalmak onlar için oldukça zorlayıcıdır. DEHB belirtileri gösteren bireylerin çocukluk çağında sadece evde değil okul hayatında da birçok sorunla karşı karşıya olduğu söylenebilir.

dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-bozuklugu-dehb.jpg

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Belirtileri

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), çocukta bulunan hiperaktiviteden kaynaklı sürekli olarak farklı biçimlerde hareket etme isteği ile baş başa kalmasına neden olur. Erkek çocuklarda bu hastalık kız çocuklardan daha fazla görülür. Bu nedenle hiperaktivitesi olan çocukların bu aşırı hareketliliği, yeni arkadaş edinme konusunda zorlanmasının en önemli nedenlerinden biridir. Bu hastalığı olan çocuklar diğer çocuklarla kıyaslandığında konsantre olmakta çok fazla zorlandıkları ve olaylara verilen tepkilerinin çok daha farklı olduğu görülür. Okulda öğretmenleri bir soru sorduğunda hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar genellikle parmak bile kaldırmadan cevap verme eğiliminde olurlar.

Dikkatleri çok fazla dağınık olduğundan unutkanlık da fazla görülebilir. Ayrıca hayal kurma eğiliminde olmak bu çocuklarda yaygın görülen bir durumdur. Ödevlerini bitirmek konusunda çok fazla zorlanan bu çocuklar bazı eşyalarını sürekli kaybedebilir. Ayrıca farkında olmadan insanların sözünü kesen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar çok fazla konuşabilir.

Bu çocuklar bazen düzensiz, dikkatleri dağıtmaya eğilimli ve unutkan davranışlar sergileyebilir. Ayrıca sınıfta ders işlenirken hayal kurmak isteyebilirler. Ödev bitirmekte zorlanırken aynı zamanda sürekli eşyalarını kaybedebilirler. Ders sırasında çok fazla hareket edebilir, koltuklarında dolaşabilir, çok fazla konuşabilir ve başkalarının konuşmalarını keserek sınıfın huzurunu bozabilirler. Her çocuk bu davranışları zaman zaman sergileyebilir. Bu çok normal kabul edilirken bu noktada çocuğun genel durumuna ve bu davranışların sürekliliğine dikkat etmekte fayda vardır. Bu davranışların görülme sıklığı, çocukta dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun olup olmadığına dair bir kanıya varmanıza yardımcı olur. Bu hastalığın tedavi edilebilen tıbbi bir sorun olduğu anne babalar tarafından unutulmamalı, çocuk için olması gereken adımlar vakit kaybetmeden atılmalıdır.

Bu gibi davranışları arada bir sergileyen çocuklarda kesin olarak hiperaktivite bozukluğu vardır denilmesi doğru değildir. DEHB’si olan çocuklar bu davranışları sürekli olarak devam ettirir. Bu durum hem ev yaşamında hem de okul hayatında farklı sorunlara neden olabilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar genel olarak sinirli, endişeli, üzgün ve öfkeli bir ruh haline sahip olabilir. Bu noktada DEHB tedavisinde vakit kaybetmemenin çok önemli bir nokta olduğu anne babalar tarafından unutulmamalıdır. Çocuğunuzda hiperaktivite bozukluğu varsa, insanların bu duruma karşı verdiği tepkilerden dolayı çocuğun daha endişeli ve depresif bir ruh haline sahip olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Hiperaktivite bozukluğunun ortam özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

·         Saldırgan davranış biçimi,

·         Sabit hareket edememe,

·         Dürtüsel davranış yoğunluğu

Eğer çocuk hareketsiz bir şekilde durabilmek ve konsantre olmak için çaba sarf ediyorsa, şu sorunların gelişmesine istemeden neden olabilir:

  • Aile ve arkadaş ve sosyal ilişkilerini düzenlemek konusunda zorlanmak,
  • İş hayatında ya da okulda zorlukların ortaya çıkmasına neden olmak,
  • Yaralanmalara ve görünmez kazalara yol açmak,
  • Madde ve alkol bağımlılığı riskini arttırmak

Hiperaktivite, genel olarak bakıldığında altta yatan fiziksel ya da zihinsek bir sağlık sorunun belirtisi olarak ortaya çıkar. Hiperaktivite ile alakalı ana şartlardan biri ise dikkat eksiliği ve hiperaktivite bozukluğudur. (DEHB)

DEHB, kişinin aşırı şekilde dikkatsiz ve aktif şekilde hareket etmesine yol açar. Aynı zamanda dürtüsel şekilde hareket etme eğilimi bu kişilerin karşı koymakta zorlandığı bir durumdur. Ayrıca bazı insanlarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) teşhisi yetişkin zamanlarda bile konabilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Tedavi Yöntemleri

Hiperaktivite tedavi edilmesi mümkün olan bir hastalıktır. En iyi sonucu olabilmek için birbirinden farklı tedavi yöntemlerini erken teşhis sonrası uygulamak çok önemlidir. Hiperaktivite gibi aşırı hareketliliği bulunan bir çocukta DEHB olması ihtimali oldukça yüksektir. Bu çocuklar koltukta oturmakta zorlanır, dikkatsizdir ve daha çok dürtüsel şekilde hareket ederler. Bu durum sonuçlarını düşünmeden hareket ettiklerinden dolayı bu sorun aslında onların her ortamda incinmelerine ve kırılmalarına neden olabilir. Okulda zorluk çekerken aynı zamanda arkadaş edinme konusunda diğer çocuklara göre çok daha fazla zorlanabilirler.

Doğuştan gelen DEHB genetik bir hastalıktır. Başkalarına bulaşma gibi bir durumu söz konusu olmayan bu hastalığın bir akraba da olması durumunda, çocuğun DEHB ile doğma olasılığı çok daha yüksektir. Hiperaktivitenin tedavisi için uzmanı tarafından çocuğun detaylı bir muayeneden geçmesi önemlidir. İlaç tedavisi bilinen en kesin yöntemdir. Ancak eşlik eden bazı durumlar varlığında ilaç tedavisi yetersiz kalabilir.  Aile ve çocuk bu noktada sorunun fiziksel bir bozukluktan kaynaklandığını düşünerek iyileşme konusunda umudu azalabilir. Bu durumdan dolayı çocuk kendi iradesinden ve anne baba desteği ile kendini kontrol etme olasılığından tamamen uzaklaşarak daha çok umutsuzluğa düşebilir.

Öğretmenlerin ve anne babaların çocukta DEHB olduğuna dair şüpheleri geliştiğinde, yapılması gereken ilk olarak bir doktora gitmek ve bunun için teşvikte bulunmaktır. DEHB ve diğer tüm davranış bozukluklarının tanısı yalnızca Çocuk ve Ergen Psikiyatristi tarafından konulabilir.

Bu noktada gidilen doktorun işi, DEHB’ye benzerlik gösteren ancak farklı tedavi yöntemlerine gereklilik duyan hastalıkları kontrol etmektir. Ek olarak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun tanı ve tedavisi için bütüncül bir tedavi yaklaşımını ele almaktır.

Çocuğun hayatını kolaylaştırırken sağlıklı bir yetişkin olarak güçlü sosyal ilişkilere sahip olması için dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların donanımlı bir klinikte tedavi olması çok önemlidir. Teta Clinic bu konuda beklentilerinizi karşılayan hizmet anlayışı ile çocuğunuz için kalitenin tek adresi olarak hizmet vermeye devam ediyor. Teta Clinic kalitesini deneyimlemek için hemen web sitemizde yer alan iletişim bilgilerini kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu
Tüm Hizmetlerimizle ilgili Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçin...
Teta Klinik