Pazartesi - Cumartesi 08:00 - 19:00

Tuvalet alışkanlığını kazanmaktan zorlanan çocuklarda kabızlık, alt ıslatmaya devam etme gibi problemler sıklıkla karşılaşılan durumlardır. Kısır döngüye giren çocuğunuz tuvalet eğitimi alırken, lazımlık kullanmanın onun için yeni öğrenmesi gereken bir beceri olduğunu bilerek hareket etmenizde fayda vardır. İdrar kaçırmaya ve kronik kabızlığa varan istenmeyen durumlara neden olabilen tuvalet alışkanlığını kazanması için yavaştan almak ve çocuğun hızına göre ilerlemek çok önemlidir. Tuvalet alışkanlığı kazanırken altını ıslatmaya devam eden ve kabızlığı olan çocukların hayal kırıklığı yaşamanıza neden olması çok normaldir. Ancak sabırlı olmak, çocuğun daha kolay tuvalet eğitimi almasına yardımcı olacaktır.

tuvalet-sorunlari.jpg

Çocuklar tuvalet eğitimine fiziksel olarak hazır olduklarında, temiz ve kuru olmak istedikleri için artık idrar yolundaki kasları, mesaneyi ve bağırsaklarını kontrol edebilir hale gelirler. Ancak her çocuk birbirinden çok farklı gelişim gösterdiğinden, çocuğu başkasıyla kıyaslamak çok yanlış bir tutumdur. Birçok çocuk, mesaneden önce bağırsaklarını kontrol altında tutmayı öğrenir.

 • Çocukların birçoğu 1 yaşına geldiklerinde geceleri kaka yapmayı bırakır hale gelir.
 • 2 yaş aralığına geldiklerinde birçok çocuk gün boyu kuru kalsa bile henüz bunun için çok erken bir zaman dilimi olduğu bilinmelidir.
 • 3 yaşına geldiği zaman her 10 çocuktan 9’u gün boyu kuru kalabilir. O zamanlarda bile sadece üzgün, heyecanı ya da başka bir şeye daldıklarında idrar kaçırma kazaları yaşarlar.
 • 4 yaşında çoğu çocuk artık güvenilir bir şekilde gün boyu kuru kalabilir.

Çocuklar, gece boyunca kuru kalmayı daha uzun bir süre içerisinde öğrenebilir. Çoğu çocuklarda 5 yaşına kadar bu öğrenilse bile 5 yaşını geçmiş her 5 çocuktan 1 tanesi gece yatağını ıslatmaya devam edebilir.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlamalıdır?

Çocukları lazımlık kullanmak için sürekli zorlayan bir tutum sergilemek son derece yanlıştır. Hazır olmayan bir çocuğa bu alışkanlığı kazandırmaya çalışmak, kronik kabızlık ve idrar kaçırmanın en temel nedenleri arasında yer alır. Zaman içerisinde çocuk kendisi lazımlık kullanmak isteyecektir. Hatta birçok çocuğun okula bezsiz gitmeyi sizden çok daha fazla isteyeceğini göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Çocuğun hazır olup olmadığını tespit ettikten sonra, yapmanız gereken çocuğu istediğiniz davranışa teşvik etmek olacaktır. Ebeveynler için 2 ile 2 buçuk yaş aralığı tuvalet eğitimi vermek için en doğru zaman dilimi olarak kabul edilse de bunun tam olarak bilinen doğru bir zamanı yoktur. Bazı anne ve babalar için çıkarılacak çok daha az kıyafetin olduğu yaz mevsimi, giysilerin daha kolay kurumasından kaynaklı tuvalet eğitimi için yaz mevsimini cazip kılar.

Aile rutininde çok önemli bir değişikliğin yaşanmadığı sakin olan dönemlerde tuvalet alışkanlığı kazandırma denemesi yapılması daha uygundur. Ayrıca çocuğun kafasını karıştırmadan, her an tutarlı davranarak bu alışkanlığı kazandırmaya çalışmak süreci daha sağlıklı bir şekilde yürütmek açısından gereklidir.

Tuvalet Alışkanlığı Sorunları

Çocuklarda tuvalet eğitiminde birden fazla sorunla karşılaşmak mümkündür. Alt ıslatma, kabızlık vb. sorunlar sürecin daha uzun sürmesini ve yıpratıcı olmasına neden olabilir. Alt ıslatma, (enürezis nokturna) birçok çocuk ve genci olumsuz anlamda etkileyebilir. Bu durum ailenin daha içe kapanık ve açık konuşmakta zorluk çektiği bir konudur. Öyle ki aile hayatımı olumsuz anlamda etkileyebilen alt ıslatma sorunu, çocuğun duygusal anlamda iyiliğini ve öz saygısını kaybetmesine neden olabilir. Alt ıslatmanın tedavisi 5 yaşından sonra tavsiye edilir.

Çocukların altını ıslatmasının bilinen 3 temel nedeni vardır. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Bu çocuklar gece olduğunda çok daha fazla çiş üretirler.
 • Mesaneleri gece boyunca yapılan çişi tutabilecek genişliğe sahip değildir.
 • Mesane dolduğuna dair beyne sinyal gittiğinde uyanamadıkları için altlarını ıslatırlar.

Ancak alt ıslatmanın bu ve bunun gibi daha birçok nedeni olabilir. Bazı çocuklar, çişi geldiğinde uyanmakta zorlanabilir. Bunun temel nedeni aslında çok derin bir uykuya sahip olmaları değildir. Beyin, uyku esnasında dolu mesane sinyalini tanımadığı için bu duruma genellikle zayıf uyanabilirlik ismi verilir. Çocukta zayıf uyanabilirlik olduğunu anlamak için:

 • Gecenin ilerleyen saatlerinde alt ıslatma olduğunu,
 • Alt ıslatmaya rağmen uyumaya devam edip etmediğini,
 • Orta büyüklükte alt ıslatma olduğunu,
 • Normal bir yoğunlukta çiş olup olmadığını analiz edebilirsiniz.

Bazı çocuklar altını diğer çocuklarla kıyaslandığında çok daha fazla ıslatabilir. Alt ıslatma durumu, bazen aşağıda yer alan sorunlardan kaynaklı da oluşabilir.

 • Kabızlık: Bir çocuğun bağırsakları eğer sert kaka yüzünden tıkanma yaşarsa, bu durum mesaneye baskı yapar ve yatak ıslatma sorunu ortaya çıkabilir. Bu noktada kabızlık belirtilerini tanımak ve. Çocuklarda kabızlık oluşmasına neden olan faktörleri detaylı öğrenmek gerekir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu: Bu sorun çocuklarda çiş yaparken ağrı ve ateş gibi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Çocukta gündüz mesane sorunları devam ediyorsa, bu durumun öncelikle bir sağlık uzmanı tarafından incelenmesi tavsiye edilir.
 • Tip 1 diyabet: Bu durumun diğer belirtileri arasında ise kilo kaybı, yorgunluk susuzluk ve daha çok tuvalete gitme ihtiyacı yatabilir. Çocuğunuzda eğer bu gibi belirtiler mevcutsa, mutlaka idrar ve kan testleri için bir doktora başvurmanız gerekir.

Yatak ıslatmak, çocuklarda çoğu zaman genetik olabilen bir durumdur. Eğer ebeveynlerden herhangi biri altını ıslatıyorsa, çocukların aynı sorunlar karşı karşıya kalma olasılığı da %40’dır. Eğer her iki ebeveynde altını ıslatıyorsa, çocukta bu durumun görülme olasılığı yaklaşık %70’dir. Alt ıslatma sorunu bir suç olarak görülmemeli ve çocuğa bu şekilde hissettirilmemelidir. Ayrıca çocuk yaramaz ya da tembel olduğu için altını ıslatmaz. Bu durum yüzünden çocuğu cezalandırmak, yetişkin olduğunda ruhunda kapanması zor yaralarla baş başa kalmasına neden olabilir.

Kabızlık, gece alt ıslatmanın neden olabildiği gibi dolu olan bağırsak, mesanenin genişlemek ve dolmak istediği karın boşluğunu işgal ederek çocuğu rahatsız eder. Bu durumda ise mesanede tüm gece yapılan çişi alacak yer kalmaz ve dışarı sızma yaşanır. Kabızlık sorunu, alt ıslatma dışında fark edilemeyebilir olduğundan, her zaman için ilk önce bağırsakların kontrol edilmesi gerekir.

Tuvalet Alışkanlığında Alt Islatma Sorunu Tedavisi

Eğer zamanında müdahale edilmezse, bazı çocukların yatak ıslatma sorununun ortadan kalkması mümkün değildir. Bu yüzden sorun sık sık tekrar etmeye başladığında beklemeden tedavi için adım atmak gerekir. Alt ıslatmayı tedavi etmek ve bu durumu çocuk ve ailesi için çok daha kolay yönetilebilir hale getirmek için yapılabilecek birçok yöntem vardır. İlk etapta alt ıslatma sorununun neden kaynaklandığını çözmek ve sonrasında tedaviye başlamak en doğrusudur. Bu şekilde çocuk ve anne-baba için süreç daha kolay ilerler ve çözüme ulaşmak mümkün hale gelir.

Ayrıca kaka kaçırma ve alt ıslata birlikte görüldüğünde bu çocukların en kısa sürede bir uzman doktora gösterilmesi son derece önemlidir. Kaka kaçırma ve alt ıslatma genel olarak kendini iç çamaşırına az ya da daha orta oranda bulaşma ile kendini gösterir. Kabızlık sorunu bu durumun altında yatan neden olabildiğinden, anne sütünden inek sütüne geçen çocuklarda bu sorunla karşı karşıya kalmamak için lifli gıdaların daha fazla tüketilmesi gerekir.

Tuvalet Alışkanlığı Sorunlarına Akılcı Tedavi Yöntemleri Teta Clinic’te

Tuvalet alışkanlığı kazandırma aşamasında birçok sorunla karşı karşıya kalmak muhtemel olduğundan, anne ve babaların bu sorunlara hazırlıklı olması ve her zaman çözüm odaklı hareket etmesi gerekir. Her çocuğun alt ıslatma, kaka kaçırma, kabızlık gibi sorunları birbirinden farklı olabildiğinden buna uygun bir tedavi yöntemi planlanmalıdır. Bu tedavilerin temel amacı çocuğun bağırsaklarında biriken ve sertleşen kakayı temizlemek, bağırsaktan kolay bir şekilde atılabilen yumuşak dışkı oluşumunu sağlamak, çocuğun yaşına uygun tuvalet saat ve oturuşlarını düzenlemek ve çocuğun bağırsak hareketlerini yeniden kazandırarak kontrol altında tutmaktır.

Teta Clinic alanında uzman ekibiyle bu anlamda akılcı ve çocuğa güven ortamında bir tedavi planlayan oldukça profesyonel bir Clinic olarak karşınıza çıkar. Sizde çocuğunuza verdiğiniz değeri Teta Clinic güvencesiyle ispat etmek ve tuvalete gitmeyi onun için bir eziyet olmaktan çıkarmak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Güven ve huzur ortamı Teta Clinic farkıyla sizleri bekliyor.

İletişim Formu
Tüm Hizmetlerimizle ilgili Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçin...
Teta Klinik