Pazartesi - Cumartesi 08:00 - 19:00

DEHB’li çocukların hangi spor branşıyla ilgilenmesi gerektiğini bilerek çocuğu bu konuda en doğru şekilde yönlendirmek, çocuklarda sporun etkisini olumlu anlamda yaşamaya fırsat alanı oluşturur. Yapılan araştırmalar DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun) yarattığı agresiflik ve hiperaktivitenin azaldığını ortaya koymuştur.

Aileler çocukları nasıl spora daha iyi teşvik edebileceklerini belirlerken, öncelik olarak çocuğun ilgi alanını göz önünde bulundururken öz kontrol, öz disiplin, zihin kontrolü, takım oyununu sağlayan ve benlik algısına katkı sağlayan özelliklerde olan oyunları tercih etmeleri son derece önemlidir. Örnek vermek gerekirse karate, aikido gibi savunma sporlarının, saldırının en son çare olan bir davranış olduğunu vurgulayan ritüelde sporlar olmasından dolayı, bu spor dallarıyla düzenli bir şekilde ilgilenen DEHB’li çocukların saldırgan davranışlarının büyük ölçüde azaldığı görülür.

Yapılan bir araştırmada dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocukların iki grupta değerlendirilmiş ve 1. Grubun 12 haftalık bir dövüş sanatları programına katılmaları sağlanmış ve sonuçta bu iki grup çocuk bir araya getirilmiştir. Bu çalışmada dövüş sanatlarına dâhil edilen çocukların; akademik performanslarının yükseldiği, ev ödevlerini zamanında yapmaya başladığı, sınıfta konulan kurallara daha fazla uyum sağladıkları, sınıfta uyumsuz davranarak sırayı terk etme davranışlarında azalma olduğu gözlemlenmiştir. Dolayısıyla yapılan bu sporlarda DEHB’li çocukların ortaya koyduğu sorunlu davranışlarında azalmaya sebep olduğu ifade edilmiştir.

Dövüş sanatlarının yarattığı meditasyon etkisi, nefes alma kontörlü üzerinde olumlu etki bırakırken, gruba uyum sağlama, konsantrasyon oluşturma, belirli ahlaki prensiplerin olması gibi özelliklerle diğer spor aktivitelerinden ayrılır. Örneğin aikido sporunun temelinde yatan hedef ‘’ barış ve sevgi’’, ‘’kendisiyle ve evrenle uyumlu olmak’’ gibi bilinçlere vurgu yapıldığından, bu spor dalının davranış problemleri yaşayan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocuklarda ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. Bu spor etkinliklerinde belirli hareketlerin sürekli yapılması, DEHB’li çocukların ihtiyacı olan rutine uyum sağlayabilme konusunda onları eğitir ve dolayısıyla tüm bunlar çocuğun olumlu anlamda gelişim göstermesini sağlar.

Hiperaktif Olan Çocuklar Hangi Spor Dallarına Yönlendirilmelidir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocukların hangi spor dallarını seçmesi gerektiği, anne babaların çok fazla dikkatli tercih yapması gereken bir konudur. Bu konuda ebeveynler tercih yaparken çocuğun gelişim dönem özelliklerini, ilgi alanlarını ve fiziksel özelliklerinin spor dalına uygun olmasına dikkat etmesi gerekir. Ayrıca spor dalının rahat uygulanabilir olması, DEHB’li olan çocuk açısından son derece önemlidir. Spor dalının rahat uygulanabilmesi, Hiperaktivite tanısı konulan çocukların bu sporu sevmesini ve devamlılık göstermek konusunda zorluk çıkarılmasını sağlar. Çocuğun yönlendirildiği spor aktivitesine ilgisi ve yeteneğinin olması, spor dalının uygulandığı kompleksin eve çok uzak olması gibi durumlar, spora devamlılık konusunda olumsuz etki yarattığından yönlendirme yapılırken bu etkenleri göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Aksi takdirde çocukta hayal edilen gelişimi elde etmek mümkün olmayacaktır.

Birçok ebeveyn DEHB’li çocukları bir spor dalına yönlendirirken, bu spor dalının çocukları olumsuz yönde etkileyeceğine dair endişelere sahip olur. Ancak judo, karate gibi savunma sporlarına yönlendirirken çocukların daha sonrasında sosyal ilişkiler konusunda daha az kavga ve tartışma yaşadığı gözlemlenen olumlu yönler arasında yer alır. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği olan çocukların düzenli olarak spor yapması, hareketlerini kontrol altında tutabilmeleri konusunda yardımcı olurken, zaman zaman isteklerini erteleyebilme, dikkatsizlik gibi baş gösteren semptomların hafiflemesini sağlar. Bu sayede gelişimleri açısından büyük ölçüde yarar sağlanmış olur. DEHB’li çocukların kendilerine uygun olan spor dalına yönlendirilmesi, fiziksel ve psikolojik olarak oldukça faydalıdır.

Fiziksel olarak egzersiz yapmak, çocuk gelişimi üzerinde çok sayıda faydası olan önemli bir aktivitedir. Stres, kaygı, depresyon, dürtü kontrolünü sağlaması, depresyon seviyesini azaltmak, beynin yürütücü işlevlerini ve hafızasını iyileştirme konusunda çok önemli faydalar söz konusudur. Fiziksel olarak düzenli egzersiz yapmayı sağlayan spor dalı çocuğun dikkatini arttırırken, uykuyu düzenler. Ayrıca eşlik eden kaygı belirtileri ve depresyon gibi sorunlar açısından da faydalıdır. Düzenli spor yapan çocukların DEHB belirtilerinin, agresifliğin ve hiperaktivitenin azaldığı görülmüştür. Hangi spor dalını nasıl seçileceğine dair seçim çocuğun zevklerine bağlı olmakla birlikte, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların devamlı hareket etmesini sağlayan futbol, basketbol gibi takım sporlarının daha iyi bir seçenek olabileceği söylenebilir.

Aralarda uzun süre boyunca oturmasını gerektiren, devamlılık sunmayan spor aktiviteleri dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu yaşayan çocuklar için uygun olmayabilir. Bu bağlamda karate, aikido gibi sporların disiplin gerektirmesi, belirli ritüelleri olan spor dalları olarak bilinir. Bu spor dallarının zihin kontrolünü sağlarken diğer yandan disiplin açısından güçlendiren yapıları sayesinde hiperaktif olan çocuğun enerjisini kontrol altında tutarken çok seveceği bir sporu yapmasını sağlar. Bu spor dallarından faydalanarak DEHB’li olan çocuğu olumlu yönde eğitmek mümkün hale gelir.

DEHB’li Çocuklar İçin Uygun Tedavi Yöntemleri Teta Clinic’te

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, hem çocuğun hem de çevresinde yaşayan insanların olumsuz anlamda etkilendiği istenmeyen bir durumdur. Bu gibi bir sorunla karşı karşıya kalan çocuğun doğru tanı ve tedavi yöntemlerini kullanarak iyileştirilmesi ve semptomların kaybolarak çocuğun yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenir. Bu konuda öncelikle anne ve babanın çocuğun davranışlarını doğru bir şekilde analiz etmesi ve buna göre tanı sonrası tedavi alternatiflerini değerlendirmek gerekir.

Bu konuda uygun terapi ve tedavi yöntemleriyle çocuğun iyileşmesini sağlayan Teta Clinic, alanında uzman çalışanlarıyla alanında en nitelikli kurumlardan birisi olarak her geçen gün yeni başarılara imza atar. Kişiye özel tedavi ve terapiler uygularken, yuva sıcaklığı ve güven ortamı yaratmayı hedefleyen kliniğimiz için öncelik daima çocukların mutlu olmasıdır. Çocuğunuzun özel durumunu göz önünde bulundurarak ona iyi bir gelecek hazırlama konusunda size yardımcı olan bir Clinic arayışına girdiğinizde, Teta Clinic her zaman sizinle. Kaliteyi, güven ortamını Clinic farkıyla deneyimlemek istediğinizde web sitemizde yer alan iletişim numaralarından hemen bize ulaşabilir ve Teta Clinic güvencesini çocuğunuza yaşatabilirsiniz.

İletişim Formu
Tüm Hizmetlerimizle ilgili Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçin...
Teta Klinik