Pazartesi - Cumartesi 08:00 - 19:00

Sinir sisteminin neden olduğu sorunlara genel olarak nörolojik bozukluk ismi verilmektedir. Bu rahatsızlığın tanı kriterleri arasında beyin, omurilik ya da diğer sinir sisteminde görülen biyokimyasal, yapısal ya da elektriksel anormallikler yer alır.

Nöroloji, sinir sisteminin yarattığı hastalıklarını inceleyen çok önemli bir bilim dalıdır. Bu noktada omurilik, beyin, beyin sapı, periferik sinir ve kas hastalıklarının tanı ve medikal tedavilerinin planlanmasını da içine alır. Sinir sistemi denildiğinde ifade edilmek istenen bireyin vücuduna diş dünyadan gelen bilgi ve uyarıları aldıktan sonra kaydeden hücresel bağlantılar ve çok geniş bir ağ ile bu bilgileri ileten, içinde var olduğu sistemde yer alan diğer organları da aynı zamanda yönetebilen bir bütün ifade edilmektedir.

norolojik-bozukluklar.jpg

Geçmiş dönemlerde nörolojik bozukluklar ve psikoloji yani ruhsal tanı hastalıkları da bu başlık altında incelenirken, 20. Yüzyıldan sonra iki ayrı bilim dalı olarak birbirinden ayrılmıştır. Zaman içerisinde nöroloji bilim dalı kendi içinde özelleşerek kendine has disiplinler oluşturur hale gelmiştir. Gelişen teknoloji sayesinde bazı yöntemlerle nörolojik hastalıklar ile nöroloji bozuklukların tanısı çok daha kolay ve erken tanı konulabilir pozisyondadır.

Nörolojik Bozukluk Tanı Kriterleri Nelerdir?

Nörolojik hastalıklar, beyin ve sinir sisteminde etkilenen bölgeye göre yaygın gelişimsel bozukluklar ortaya koyduğundan birbirinden farklı tanı kriterleriyle karşı karşıya kalmak mümkündür. Baş dönmesi, hafıza kaybı, baş ağrısı, hafızaya ilişkin sorunlar, ani veya ilerleyici seviye görülen unutkanlıklar, yürüme bozuklukları, çift ya da görme kayıpları gibi sorunlarda nörolojik uzmanına başvurulması tavsiye edilir. Ayrıca nörolojik bozuklukları olan çocukları bayılma, dalma, devamlı tekrar eden baş ağrıları gibi tanı kriterleri gözlemlendiğinde mutlaka bir nöroloji doktoruna başvurmak da fayda vardır.

Nörolojik bozukluk tanısı tanıya ilişkin değerlendirme yapılmadan önce hasta ve hasta yakını ile hekimin görüşmesi ile sağlanan nörolojik muayene sonrası başlar. Uzman doktorun tavsiye ettiği laboratuvar tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri ile ön tanıyı destekler nitelikte bilgi elde etmek hedeflenir. Genel bir değerlendirme ile birlikte beyin görüntüleme istenebilir. Sonrasında doğru bir tedavi yöntemi planlamak mümkün olabilir.

Nöroloji aslında çok kapsamlı bir bilim dalı olduğundan içerisinde pek çok rahatsızlığı barındırır. Beyin, omurilik ve sinir sistemi, vücudun bütün çalışma sistemini kontrol eder. Sinir sistemi içerisinde bir takım sorunlar baş göstermeye başladığında, yanlış çalıştığında ya da çalışmadığında hareket etme, konuşma hatta nefes alma gibi pek çok konuda sıkıntı yaşanması muhtemeldir. Bu sorunların temelinde ve tedavi yöntemlerinde ise nöroloji bilimi yer alır.

Nöroloji insan vücudunda çok geniş bir çevreyi etki altına alır. Nörolojik bozukluklar da bu sorunun ortaya koyduğu rahatsız durumların dışa yansıması olarak kabul edilir. Uzun süreli baş ağrıları, sırt ve boyunda hatta bel bölgesine kadar inebilen ağrılar, uyku bozuklukları gibi durumlar nörolojik bozuklukların bir belirtisi olarak nitelendirilmek için uygundur.

Özel Eğitim Söz Konusu Olduğunda Teta Clinic Farkı

Nörolojik bozuklukların pek çoğunda özel eğitimin önemi çok büyüktür. Bu sayede çocukluk döneminde eğitim alan çocukların yetişkin olduğu dönemlerde sosyalleşmesi ve dolayısıyla akademik hayatı daha başarılı olabilir. Bu anlamda Teta Clinic aradığınız üst düzey kalite standartlarında hizmet kalitesini bulabileceğiniz son derece profesyonel bir özel eğitim merkezidir. Alanında uzman ve çocuklarınıza kendi çocukları gibi değer veren, güven ve sevgi bağının güçlü bir şekilde işlediği bir ortam sağlanırken, çocuklarınızın karşı karşıya kaldığı yaygın gelişimsel bozuklukların onları minimum seviyede etkileyerek yaşamlarına daha verimli devam edebilmelerini hedefliyoruz. 

Teta Clinic olarak tanı alan çocukların kendilerine ve ebeveynlerin sosyal becerileri benlik saygısı, aile fonksiyonu gibi konularda etkin eğitim imkanı sunarken bu durumların çocuklarınız için bir engel teşkil etmesinin önüne geçen akılcı çözümler ve güven ortamında eğitim anlayışıyla ilerlemeye devam ediyoruz. Sizde çocuğunuza bir iyilik yapmak ve onu aile ortamı sıcaklığı sunan bir ortamda özel eğitim şansı vermek için Teta Kliniğe göz atmadan karar vermeyin.

İletişim Formu
Tüm Hizmetlerimizle ilgili Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçin...
Teta Klinik