Pazartesi - Cumartesi 08:00 - 19:00

Sağlıklı bir birey olmak için çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkan sorunların önüne geçmek için psikiyatrik hastalık söz konusu olduğunda en doğru yöntemi tespit edip çözümlemek gerekir. Çocuk ve ergen psikiyatrisinin bireyin büyümesine, sağlıklı bir yaşam sürmesine, özgüvenli bir insan olarak hayatını devam ettirmesine psikiyatrik hastalıkların erken dönemde tedavi edilmesi olanak tanır. Oldukça geniş kapsamlı bir alan olan çocuk ve ergen psikiyatrı, geçmiş yıllardan günümüzde gelene kadar ülkemizde çok yaygın bir şekilde dikkate alınmaktadır. Çocuk ve ergen psikiyatrı çok geniş bir alan olmasıyla birlikte aynı zamanda biyolojik, sosyolojik ve psikolojik bilim dallarıyla doğru orantılı şekilde ilerler.

Çocuk psikiyatrisi, tıp eğitimini çocuk-ergen ruh sağlığı üzerine bitirmiş ve bu alanda ihtisas yapmış sağlık personeline verilen isimdir. Yani çocuk psikiyatri doktoru, çocuk ve gençlerde ruh sağlığı ile ilgili bir sorunla karşı karşıya kaldığı takdirde, başvurulması gereken ilk kişi olarak karşınıza çıkar. Çocuğun gelişim çağında oluşabilen akademik, ruhsal ya da bilişsel konularda ortaya çıkan her türlü sorun çocuk psikiyatrının doğrudan ilgi alanına girmektedir. Bebek, çocuk ve ergen psikiyatrinin çalışma alanı ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Çocuğun dikkat çeken herhangi bir sorunu olmasa bile, psikiyatrı olarak aileye danışmanlık hizmeti verebilir,
 • Çocukta ve ergende fark edilen ruhsal sıkıntılara tanı koyma yetkisine sahiptir. Tanı için gerekli tüm tetkikleri ister.
 • Ruhsal bir sorun oluşmadan, çocuğu etkilemesi muhtemel olan durumlara karşı korumak amaçlı yönlendirmelerle aileye rehberlik eder.
 • Ruhsal sorunun tedavisinin nasıl yapılacağına dair öngörü ve tedavi seçeneklerini aileye sunarak gerekli değerlendirmeleri yapar.
 • Tedavi sırasında herhangi bir ekip çalışması gerekli görüldüğünde ekibi yönlendirir.
 • Medikal ve psikoterapi tedaviler düzenler,
 • Gerekli gördüğü takdirde çocuğu hastaneye yatırarak tedavisini gerçekleştirme yetkisine sahiptir.

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü olarak da bilinen çocuk psikiyatrisi, çocukların psikolojik gelişimleri, erkek bebeklerin ve kız bebeklere doğrudan etki eden psikolojik unsurlar, çocuk psikolojisinde anne ve babanın kritik nokta haline gelmesi, çocukların gösterdiği olumsuz davranışlarla nasıl mücadele edileceği ile ilgilenen bilim dalıdır. Çocukların psikolojik anlamda sağlıklı bireyler olması gelecek yaşantısında toplum ve bireysel sağlık açısından çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle herhangi yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğu fark edilen çocukların ruh sağlığı ve bununla alakalı rahatsızlıkların tedavisi için, olumsuz davranışların iyileştirilmesi adına alanında uzman kişiler tarafından hiç zaman kaybetmeden değerlendirilmesi gerekir.

Hangi Durumlarda Çocuk ve Ergen Psikiyatrisine Başvurulmalıdır?

İnsan yaşamında en fazla değişimin ve gelişimin yaşandığı dönem aslında çocukluk, ergenlik dönemini de içerisine alan 0-18 yaş aralığı olarak kabul edilir. Bu süreç içerisinde aile ve sosyal çevre, çocuğun bilinçaltına doğrudan etki eder ve beyin her şeyi kayıt altına alır. Bu dönemde yaşanan olumlu ya da olumsuz durumlar tüm hayatı kalıcı şekilde etkiler. Bu olumsuz etkilerden çocuğun psikolojisini kurtarmak için ailelerin zamanında çocukları doğru bir şekilde gözlemleyerek gereken desteği vermeleri şarttır. Bu değişime yön vermek ve çözüm üretmek için başvurulması gereken tek adres ise çocuk psikiyatrıdır.

Çocuk psikiyatrının doğrudan ilgilendiği hastalıklar ise başlıca şu şekilde sıralanabilir:

 • Depresyon,
 • Otizm,
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite,
 • Kendine zarar verme ve intihar düşünceleri,
 • Bilgisayar ve internet teknolojilerini aşırı derecede kullanma,
 • Travma,
 • Kaygı bozuklukları (ayrılma, sosyal fobi vb.)
 • Tik bozukluğu,
 • Sınav stresi,
 • Kişilik ve karakter sorunları,
 • Öğrenme bozuklukları,
 • Davranış bozuklukları ( anne ve babaya karşı gelme, hiç bir şekilde söz dinlememe, izinsiz eşya alma, yalan söyleme vb.)
 • Belli başlı bir nedenden oluşmayan karın ağrısı, baş ağrısı gibi hastalıklar,
 • Tuvalet sorunları (sorunsuz kabızlık, altını ıslatma vb.)
 • Uyku sorunları,
 • Cinsellikle ilgili sorunlar ve cinsel gelişim,
 • Konuşma sorunları (geç konuşma, kekemelik vb.)
 • Zekâ sorunu,
 • Arkadaşlara uyum sağlama da zorlanma,
 • Yeme sorunları( yediğini çıkarma, yemek yemekten kaçma vb.)
 • Bipolar bozukluk, psikoz (şizofreni vb. durumlar)

Çocuk ve ergen psikiyatrı bölümünde ilaç tedavisi, aile terapisti, psikometrik testler gibi bazı tedavi yöntemleri uygulanarak 0-18 yaş arasında bulunan çocuk ve ergenler için tedavi hizmeti bulunmaktadır. Çocuk ve ergen psikiyatrisi alanında uzman olan kişiler, bazı olağanüstü durumlarda çeşitli bulguları da değerlendirerek, tedavi süreci uygulanması için alanında uzman psikologlardan da yardım alabilir. Bu aşamada psikologlar tarafında çocukluk ve ergenlik döneminde kişide psikiyatrik hastalık tanısının tam anlamıyla konulabilmesi için bazı dikkat eksikliği, zekâ ve gelişim testleri uygular.

Çocuk ve ergen psikiyatrı bölümünde alanında uzman kişiler tarafından yapılması gereken testler büyük bir özveriyle gerçekleştirilir ve klinik bulguların her biri için karşılaştırma yapılır. Sonuç olarak muhtemel olan psikolojik sorunların ismi konularak uygun bir tedavi yöntemi geliştirilir. Psikolojik sorunun vakit kaybetmeden önüne geçilmesi için gereken ilk adım bu sayede atılmış olur.

Çocuk ve ergen psikiyatrisine başvurmak için herhangi bir zaman dilimini beklemenize ve vakit kaybetmenize gerek yoktur. Çocukta herhangi bir ruhsal belirti gözlemlenmemiş olsa bile sadece danışma amaçlı çocuk ve ergen psikiyatrisine başvurulabilir. Herhangi bir ruhsal belirti dikkat çektiğinde ise hiç zaman kaybetmeden başvurmakta fayda vardır. Çocuk ve ergen psikiyatrı direkt olarak ilaç verir, sadece psikologlar konuşur düşüncesi bilinen yanlışlardan biridir. Çocuk psikiyatrisi bir pedagog ya da psikolog olmadı gibi çocuğun yetişkin bir birey olduğunda çocukken yaşadığı olumsuz durumlardan sıyrılarak daha sağlıklı bir insan olmasına olanak tanır. Çocuk psikiyatrına bebeklik döneminde uyku alışkanlıklarının nasıl olacağına dair sorular sormak için gidebileceğiniz gibi, çocuğun günlük hayatını, aile içi iletişimini, okuldaki başarısını ya da arkadaşa uyumunu olumsuz anlamda etkilemesi muhtemel davranış ya da duygusal belirtiler içinde başvurabilirsiniz.

Hasta kişinin yüksek yararı adına tedavi yöntemlerinde üst düzey olanaklara yer verilerek tedavi sürecinin daha verimli şekilde geçmesi hedeflenir. Teta Clinic bu anlamda beklentileri karşılayan nitelikli hizmet anlayışını sunarak çocuk ve ergen psikiyatrisi konusunda alanında uzman kişilerle çocuğunuzun iyileşme sürecini hızlandırır. 0-18 yaş aralığında çocuğunuzun rutin hayatı sosyal yaşantısı ruhsal ve bedensel gelişimi, diğer insanlarla iletişimi zayıf ve duygusal, davranışsal sorunlar gözlemleniyor ise Teta Clinic çocuk psikiyatri uzmanlarına başvurarak çocuğunuza bir iyilik yapabilirsiniz.

Teta Clinic’te yer alan Bebek, Çocuk, Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları alanında, 0-18 yaş arasında bulunan çocuk ve ergenlerin ruhsal ve davranışsal problemleri değerlendirilerek, gerektiği takdirde öğretmen, okul ve aile gibi ilgili kişilerle işbirliği içerisinde tedavi yöntemleri geliştirilir. 18 yaşını geçen bireyler ise yaklaşık 21 yaşına kadar takip edilerek tam anlamıyla sağlığına kavuşana kadar gerekli kontrolleri rutin olarak gerçekleştirilir.

Teta Clinic olarak bünyemizde çalışan tüm personeller alanında uzman ve hastalara yuva sıcaklığını hissettirme çalışma prensibi içerisinde çalışmalarını sürdürür. Kendiniz için ya da çocuğunuza Teta Kliniğin uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesini yaşatmak ve kalitenin verdiği gönül rahatlığını deneyimlerken daha sağlıklı bir yaşama merhaba demek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam, huzurlu bir ortam için Teta Clinic her zaman sizinle.

İletişim Formu
Tüm Hizmetlerimizle ilgili Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçin...
Teta Klinik